TWS Bluetooth teljesen vezeték nélküli fülhallgatók fejlődése
Read Time:4 Minute, 42 Second

TWS Bluetooth teljesen vezeték nélküli fülhallgatók fejlődése

0 0

Honnan indult a TWS Bluetooth technológia? A vezeték nélküli fülhallgatók szinte egyidősek a Bluetooth megjelenésével. Az első vezeték nélküli fülhallgatók még csak telefonálásra voltak alkalmasak, bár hangot közvetítettek. Kialakításuk funkcionális volt, általában fülre akasztható mono kivitelű, gyenge hangminőségű eszközök voltak.

TWS Bluetooth fülhallgatók fejlődése

Azért léteztek olyan gyártók is mint a Plantronics, akik készítettek olyan telefonálásra és zenehallgatásra egyaránt alkalmas fülhallgatót, – a Voyager 855-öt, – ahol a Bluetooth Mono headsethez csatlakoztathattunk egy második fülhallgatót, így sztereó módban hallgathattuk a zenéinket. Igaz, ez még nem TWS Bluetooth fülhallgató, nem is szólt jól, de már elhintette a vezetékmentes zenehallgatás igényét.

A kifejezetten zenehallgatásra szánt vezeték nélküli fülhallgatók elég lassan nyertek teret, mivel a zenehallgatásra minden gyártó csomagolt a telefonhoz egy vezetékes sztereó fülhallgatót, amivel értelemszerűen telefonálni is lehetett. A telefonok fejlődésével egyre jobb lett a Bluetooth technológia is, így megjelentek a korai teljesen vezetékmentes fülhallgatók is.

Az első példány, ami kifejezetten zenehallgatáshoz terveztek, a 2015-ös IFA kiállításon bemutatkozó Onkyo W800BT volt. Számos gyerekbetegségtől szenvedett, gyenge üzemidő, vékony, súlytalan hang és a lejátszó irányításának hiánya jellemezte. De mindezt kárpótolta a vezetékek teljes hiánya. Ezt felismerve számos gyártó előállt a saját változatával és szép lassan ez a szegmens is fejlődésnek indult.

 

A TWS (teljesen vezeték nélküli) fülhallgatók piaca manapság robbanásszerűen nő. Szinte nincs olyan gyártó, aki ne hozna ki legalább egy TWS fülhallgatót. Az úttörő és kimagasló technikai megoldásokat kínáló, de kevésbé ismert gyártókat követően a nagy klasszikus márkák is előálltak a saját megoldásukkal, mint pl. a Sennheiser, a Technics, az Infinity, vagy éppen a Grado. Bebizonyosodott, hogy a zenehallgatás minősége mellett a kényelem is döntő szempont a fülhallgató választásnál.

TWS Bluetooth fülhallgatók működése:

Amikor egy hagyományos kialakítású TWS Bluetooth fülhallgatót használ, akkor az egyik kapszula (oldal) a Master fülhallgató. Ehhez csatlakozik a mobiltelefon Bluetooth kapcsolat segítségével. A Master fülhallgató szintén Bluetooth kapcsolattal csatlakozik a második (Slave) fülhallgatóhoz, így létrehozva a jobb és bal sztereo csatornákat.
Előnye, hogy a fülhallgató mono headsetként is működik.

Hártánya, hogy a kétirányú Bluetooth kapcsolatnak és a relatíve kicsi akkumulátornak köszönhetően nagyobb a fogyasztás így csökken az üzemidő. Egyszerűbb modelleknél előfordulhat, hogy a Master és a Slave fülhallgató közötti interferencia rontja a sztereó hangképet.

TWS fülhallgatók jelene

A legújabb Bluetooth technológia és a legfejlettebb chipseteknek köszönhetően már egyre szélesebb körben elérhető a TrueWireless Stereo Plus módon működő fülhallgatók. Ebben az esetben a mobiltelefon bluetooth kapcsolat egymástól függetlenül jön létre mindkét fülhallgatóval, így létrehozva a jobb és bal oldali sávokat. Előnye, hogy jelentősen kisebb a fogyasztás, bármelyik fülhallgató képes önállóan is működni. Lényeges szempont, hogy jelentősen megnő a zenehallgatás minősége és már az üzemidő is kitolódott.

TWS fülhallgatók előnyei:

1. Teljes szabadság

Egyáltalán nincs vezeték. A zenehallgatáshoz már nem kell a telefonodhoz fizikálisan csatlakoznod. Szabadon jársz-kelsz a lakásban kötöttségek nélkül. ( Azért legjobb, ha a telefonod a zsebedben marad közben…)

2. Teljes sokoldalúság

Kiváló sztereó hangzásra is képesek, emellett ha telefonálnod kell, akkor sem jönnek zavarba! A telefonról minden tartalom hangja megjelenhet és a teljes szabadság birtoklása a teljes sokoldalúságot jelenti.

3. Nincs többé kábelszakadás

A TWS Bluetooth fülhallgatóknál a vezeték hiánya jelentősen csökkenti a fizikai meghibásodás lehetőségét, jóllehet az alkalmazott Lítium alapú akkumulátor technológia véges élettartamú.

A TWS fülhallgatóknak két alapvető típusa van:

EARBUD típusú:

Ez a fülkagyló külső részébe helyezendő és laza kapcsolatban van a füllel. Könnyű behelyezni, és egy pillanat ki is venni. Sokan kedvelik, de van akinek nem marad meg a fülében. Igen jól tudnak manapság szólni, de az izolációjuk csekély, azaz így minden külső zaj zavarhatja majd az élvezetet. Cserébe hallod a környezeted, ez is lehet fontos szempont!

Buttons Air TWS fülhallgató AV-Online teszt: Link

In-EAR típusú:

Ez a hallójáratba helyezendő közvetlenül és egy kis szilikon “szoknya” azaz fülilleszték zárja le – ideális esetben – légmentesen a hallójárat és a fülhallgató közötti rést. Ez S,M,L méretekben van a fülhallgatóhoz csomagolva és a neked megfelelő méretet kell válasszad! Ha a jót tetted fel,  akkor aztán a hangszigetelése (izolációja) sokkal jobb, így kis hangerővel hallgatva is többet hallasz a zenéből. Az In-Ear típusú fülhallgatók sokkal jobb hangminőségre és igazi mélybasszusra lehetnek képesek, összehasonlítva az EARBUD társaikkal. Ahhoz, hogy ez igazán fenomenális lehessen, a szilikon fülillesztéket cseréld COMPLY-ra! Így biztosan nem eshet ki a füledből!

A TWS fülhallgatók hangminőségét alapvetően 3 tényező befolyásolja, és ha ezekre figyelsz, az igényeidnek leginkább megfelelőket választhatod:

  •  Az alkalmazott chipset, amely magában foglalja a Bluetooth megoldást az audio kodekekkel, amelyek az elvi minőségért felelnek. ( 2020 végén a Qualcomm QCC sorozat QCC 30xx, vagy QCC50xx modellek jelentik az iparág csúcsát)
  • A hangszóró konstrukciója, amely igen jelentős mértékben képes a hangzást befolyásolni.  A különleges anyagok, mint a grafén, vagy a “diamond like carbon”, esetleg a titánium, vagy berrilium olyan ötvöző anyagok, melyek segítségével sokkal dinamikusabb és részletezőbb hangot tud az alkalmazott chipset megszólaltatni.
  • Forrás anyag. Ha a gyenge minőségű mp3-as fájlokat használsz, vagy az Internetről hallgatod zeneszámok videós formátumát, ne csodálkozz, ha még nem hallottál jót. Legalább 320kbps MP3 fájl esetén fog jól szólni a zene, de ha teheted használj FLAC azaz veszteségmentes zeneanyagot! MInél jobb a fájl minősége, annál jobban szól majd a fülesed!

A technológia mai szintjén a TWS fülhallgatók már akár kifejezetten részletező, és valósághű hangot képesek megszólaltatni. A legújabb technológiák és a kimagasló minőség többnyire a kevésbé ismert, specialista gyártók kínálatában jelennek meg először és csak később a nagy márkák kínálatában.

Mit tartogat a közeljövő?

Nos, a TWS gyorsan növekvő részaránya a vezetékes fülhallgatókat is ki fogja szorítani, és a hangzásuk, stabilitásuk még tovább javul majd. Megjelennek az “okos” fülhallgatók is, amelyeket applikációval lehet vezérelni és akár mesterséges intelligenciával felruházni.  Egy biztos! A zenehallgatás szélesebb tömegekhez ér el mint valaha és az életünk részévé vált!

Lypertek Pureplay Z7 TWS fülhallgató AV-Online teszt: Link

About Post Author

Barillo István

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Previous post Comply AirPods Pro 2.0 memóriahabos fülillesztékek
Next post Mikrofon technológia a TWS fülhallgatókban
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com