Bluetooth eszközök és a környezet
Read Time:3 Minute, 38 Second

Bluetooth eszközök és a környezet

0 0

Nagy fába vágtuk a fejszénket. Olyan rövid áttekintéseket igyekszünk adni, amely segíti az eligazodást az elektronikai termékek és technológiák piacán, hogy legyen, -lehessen – a világ szebb hely és maradjon meg unokáinknak is.

Bluetooth technológia

A mai cikkünk a méltán népszerű Bluetooth technológiát boncolgatja. A legnépszerűbb vezetékmentes kapcsolat ma már mindenki számára ismerős, köszönhetően az okostelefonok elterjedésének és az ezáltal ismertté vált „kékfog” technológiának, mert hogy az angol szó jelentése ez.

Mire jó a Bluetooth? Nos, ez nem más, mintegy rádiókapcsolat, amelyben képesek az eszközök egymással oly módon kommunikálni, hogy az interaktív legyen. Ezen keresztül „beszélgetnek” egymással. Az okostelefon a hangszóróval, a fülhallgatóval, az autó fejegységével, vagy éppen egy-egy apró egészségügyi elektronikai készülékkel.

Mindez egyszeri összepárosítással, és aztán automatikus kapcsolódással. Végtelenül kényelmes és addiktív, azaz, ha egyszer megtapasztaljuk a kényelmét, bizony nem könnyen mondunk le róla.

A Bluetoth adatkapcsolat ma már általánosságban nagyon jó minőségben képes adatokat átvinni, legyen szó tisztán adatkapcsolatról (BLE), vagy éppen olyan profilról, amely az audio tartalmak átvitelét és megszólaltatását célozza. Ennek köszönhetően drasztikusan növekszik az ipar által történő alkalmazásuk, ami az árak gyors esését idézi elő, miáltal egyre szélesebb tömegek használják.

Így lehetséges, hogy egyre több vezetékmentes termék kerül forgalomba, amely azonban – sajnálatosan és szükségszerűen – hozzájárul a világ egyre több szeméttel, szennyezőanyaggal való telítéséhez.

Ennek oka sajnos nagyon nyilvánvaló. A Bluetooth eszközök önálló energiaellátást igényelnek, azaz beépített akkumulátorral üzemelnek. Ehhez könnyű, kis helyen is relatív nagy energiasűrűséget adó akkumulátorokra van szükség, amelyek a technológia mai szintjén a lítium -ion és lítium -polimer akkumulátorok adják. Ezek azonban

VÉGES ÉLETTARTAMÚ, NEM FELÚJÍTHATÓ AKKUMULÁTOROK.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Mihelyst megvásárolunk egy akkumulátoros készüléket, tisztában kell lennünk azzal, hogy az első használatbavételtől számítottan annak élettartama – az akku miatt – véges. Biztosan tönkre fog menni és utána készülékek – zöme – kidobható és újat kell venni.

Ki kell dobni? Miért nem lehet megjavítani? Miért?!

Nos, az ok az árakban és a munkaerő költségében keresendő…Képzelje el kedves olvasó, hogy egy néhány ezer Forintos készülékben milyen kicsi és olcsó akkumulátor helyezkedik el, hiszen a termék árának mintegy 20%-át az adott piacra szállítás, míg az EU-ban ÁFA is terheli, amely M.o-on 27%-os. (majdnem a termék árának felénél járunk) Ez azt jelenti, hogy ha ki akarnánk cseréltetni egy meghibásodott akkumulátort egy – példának okáért – ~ 10.000.-Ft-os termékben, akkor abból az akku ára csupán pár száz Ft lenne…DE! Az olcsóságra törekvés olyan technológiai megoldásokat szült, amelyek okán egy ilyen apró készülék csak roncsolással szedhető szét (ragasztva van, a csavar túl drága lenne) és az akkumulátor többnyire úgy van ráforrasztva az alaplapra, hogy csak körülményesen és időigényesen távolítható el.

Ki tudja ezt kicserélni, elvégezni és mennyiért?

Sajnos senki. Nos, itt jön a legfontosabb rész az okfejtésben. Egy szerviz egy munkaórára vetített óradíja biztosan meghaladja a teljes készülék árát, így a javíttatás egyenlő a „gazdasági totálkárral”, ha kölcsönözhetjük ezt a kifejezést más iparágaktól…

Ezt azt jelenti, hogy minden olyan esetben, amikor az akku tönkremegy, a komplett készülék elektronikai hulladékká válik, az ár és javíthatóság függvényében.

A fenntarthatóság jegyében is érdemes vizsgáljuk az eszközöket, megvásárláskor.   A „túl olcsó” és/vagy a nem javítható gazdaságosan kategóriájú termékek megvásárlása előtt mérlegeljünk, mit választunk! Például egy fülhallgató esetében a vezetékes verziók várható élettartama meghaladhatja a vezetékmentes eszközökét, ráadásul a javításuk is alacsonyabb költséggel járhat, az akkumulátorral szerelt változatokhoz képest.

Azonban van módszer, lehetséges a rendkívül kényelmes és egyre jobb képességű Bluetooth eszközök élettartamának meghosszabbítása. Ehhez azonban ismerni kell, miként működik egy Lítium akkumulátor és milyen módon van lehetőség az élettartam kitolására, amellyel jelentősen csökkenthető a környezetünk terhelése.

Ehhez „Az akkumulátorról” szóló cikkünk elolvasása nyújthat segítséget. Az itt leírtak alapján egy -egy akku élettartama, így a készülék élettartama is jelentősen kitolható. Fél év, vagy 3-5 év? A döntés Önön is múlik…

Van még egy javaslatunk: Ne egy készüléket használjon egyszerre, ha aktív zenehallgató! Minden kedvence meghálálja hosszabb élettartammal, ha felváltva és az egyes termékeket kímélve használja!

AZONBAN MINDIG ÜGYELJEN ARRA, hogy egy akkumulátoros készülékben SOHA nem merüljön nullára a feszültség, mert az idő előtti és /vagy azonnali tönkremeneteléhez vezethet! Sajnos, a vásárlók akkumulátorral kapcsolatos felhasználói szokásai jelenleg sok esetben nem támogatják a hosszú élettartamot, ezért a gyártók zöme csupán 6 havi garanciát vállal az akku működésére! Mér ezen időn belül is tönkre mehet, ha folyamatosan a töltőn van, vagy éppen hagyjuk lemerülve egy hónapig…

„Az akkumulátorról” szóló cikk elérhető ezen a LINK-en.

May the MUZIX be with you / A zene legyen Önökkel!

About Post Author

Barillo István

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Previous post Hogyan működik az akkumulátor?
Next post Szereted a zenét? Akkor őrizd meg a hallásod!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com